Publisert 13.05.2026
Husbanken med sitt filmteam var på besøk i Stavanger i mars i år. Nå er filmen om Vålandshagen klar som del av en større eksemplesamling av forbildeprosjekter som skal legges ut på Husbankens hjemmesider, til inspirasjon og kunnskap for kommuner i hele landet.
Fokuset i filmen har vært samarbeid internt i kommunen og med Husbanken, samt bofellesskapet for personer med funksjonsnedsettelse som ligger 1. etasje i første byggetrinn som en integrert del i et felles borettslag.
Et godt samarbeid internt i kommunen er også en forutsetning for å få til et godt samarbeid med private boligutbyggere og arkitekter.
Det er Ineo Eiendom sammen med Helen & Hard som vant tilbudskonkurransen som Stavanger utvikling arrangerte i 2021, med krav om å bygge fellesskap gjennom beboermangfold og gode møteplasser og fellesarealer ute og inn. De har regulert, prosjektert og realiserer nå prosjektet sammen med Sola bygg som entreprenør. Første byggetrinn vil stå ferdig ila. 2027.